Glütensiz Beslenme

Ekşi mayalı glütensiz ekmek yapmaya başladığımız aşamada glütensiz beslenirken buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi tahıl ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğini öğrenmiştik. Ancak kendi beslenme düzenimizde buğday ürünlerini tüketmeye devam ediyorduk. Son aylarda her ikimizde birden vücut ağrıları, halsizlik ve genel bir ağırlık durumu oluşmaya başladı. 50’li yaşlarımızı karşılamaya hazırlanıyorken ve Bay Taşdibi Fırın’ın huzursuz bağırsak sendromu arka planda sürekli bize göz kırpıyorken duruma el koymaktan başka çaremiz yoktu. Kontroller, tahliller derken kilo vermemiz gerektiği ve bunu da glütensiz ve şekersiz beslenme düzeni içinde yapmamız gerektiğini öğrendik. Eh, bu bizim için çok da şaşırtıcı olmadı, zaten glütensiz ekmek yapıyorken şimdi artık yaptığımız ekmekle daha uyumlu hale gelmiş olduk 🙂

Bu duruma “diyet yapmak” denmiyor, “beslenme düzeni değişikliği” deniyormuş- direnç oluşturmamak için güzel bir yeniden çerçevelendirme yöntemi 🙂 Biz de hiç direnmeden bu değişimi aldık kabul ettik, ancak çalışma hayatının kısıtlayıcılığı açısından bu durumu baş tacı edip hayatımızın merkezine koymak da istemedik. Glütensiz beslenme tarzının zorlama ya da aşırı özenle değil, kendiliğinden, sakince ve doğal akışı içinde yaşamımıza girmesini tercih ettik.  İşe mutfak alışverişini ve yemek pişirme alışkanlıklarını değiştirmekle başladık. Pirinç, bulgur, makarna ve hamur işlerini tamamen menüden çıkarıp yerine  zeytinyağlı ya da etli sebze yemekleri ve salatalara ağırlık verdik.

Baharatlı tavuk salata

Baharatlı tavuk salata

Çok sıkıştığımızda ve canımız pilav türü bir şey istediğinde kinoayı devreye soktuk. Ayrıca pirinç ve bulgurla yapılan dolma ve kısır gibi yemeklerde kinoa kullandık, hiç de fena olmadı 🙂 Buğday unu yerine ise ekmeklerimizde kullandığımız nohut unu ya da  karabuğday ununu kullanmaya başladık. Bizim için en kolayı şekeri devreden çıkarmak oldu. Artık çantamızda taşıdığımız bir kuru meyve kutumuz var! Hurma, kuru erik, kuru üzüm, kuru dut, kuru kayısı, çiğ badem, ceviz ve çiğ fındıktan oluşan bu kutu sayesinde tatlı sorununu da çözmüş olduk!

Acil durumda kapağı açınız!

Acil durumda kapağı açınız!

Glütensiz beslenme düzenine geçişte en çok kahvaltıda zorlandık. Tereyağlı,reçelli, ballı klasik Türk kahvaltısının defterini kapattık. Yulafta da glüten olduğu için yoğurt meyve karışımları, yumurta çeşitleri ve domates-salatalık- peynir-zeytin tabağı arasında gidip geliyoruz. Bu noktada kendi ekmeklerimiz imdada yetişti. Ekmeği neredeyse sadece kahvaltıda tüketiyoruz ve üzerine çeşitli karışımlar sürerek, üzerine peynir koyup fırına vererek,  tost yaparak, ya da kızartıp zeytinyağına bandırarak kırma zeytin eşliğinde tüketiyoruz. Zorlandığımız konulardan biri de bu alışkanlığı sosyal yaşamın içine yerleştirmek oldu. Dostlarımızla birlikteyken glüten içeren ürünleri yemediğimiz için “biz yerken siz bakacak mısınız?” yorumları oluyordu, ancak bir süre sonra bizim için bu durumun engelleyici olmadığını fark edince onlar da alışmaya başladılar. Ayrıca Türk mutfağı o kadar zengin ve çeşitli ki, yanımızda kendi ekmeğimizi götürdüğümüz sürece, yiyebileceğimiz türden yemeklerin her zaman mevcut olduğunu görmeye başladık. Yeter ki niyet olsun…

img_7674

Sonuç ne oldu derseniz… Altı haftada Bay Taşdibi Fırın 6 kilo, Bayan Taşdibi Fırın 4 kilo verdi. Kilo vermek uzun soluklu hedeflerimizden biri olsa da bizim için daha önemlisi kendimizi sağlıklı hissetmekti. Boyun ve bel ağrılarımız kesildi, uykumuzun kalitesi arttı, sabahları yataktan kalkmakta eskisi kadar zorlanmamaya başladık. Ayrıca Bay Taşdibi Fırın’ın bağırsakları artık eskisi kadar ses vermiyor 🙂 Moral olarak ise genel anlamda daha enerjik, olumlu, istekli ve dayanıklı hissettiğimizi fark ediyoruz, ve bu da bize çok iyi geliyor. Tabii bu sonucu kilo vermek sayesinde mi elde ettik yoksa  glütensiz-şekersiz beslenme düzeni sayesinde mi, bunu tam olarak bilebilmemiz imkansız. Ancak bütüncül olarak baktığımızda bizim deneyimimiz bu tür beslenmenin bize iyi geldiği yönünde oldu.

Şifa olması dileklerimizle 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glütensiz Beslenme” üzerine 47 düşünce

 1. merhabalar, öncelikle emekleriniz için en büyük teşekkürleri hakkediyorsunuz emekleriniz mükemmel görünüyor !! resimlere bakarken bile o mis gibi ekşi maya kokusunu alabiliyorummm.. İstanbul dan sipariş vermek istiyorum, fiyat ve kargo ücreti maliyetlerini öğrenmem mümkün müdür ? şimdiden teşekkürler, emeğinize sağlık..

 2. zevkine güvendiğim, çok sevdiğim bir, çok yakınım bağlantınızı gönderdi. Bir sanatçı gibi ekmek yapandan ekmek almak istiyorum. Hamura saygıyla dokunan ellerin yaptığı ekmeği yemek istiyorum. Bunun bedeli nedir?

 3. Merhaba kayseriden yaziyorum annemde colyak hastasi glutensiz ekmek almak istiyoruz. Ve burda akrabalarimizda var bu hastalardan haftalik bazda almak istiyorum .100 adet fiyat ve kargo hakkinda bilgi istiyorum.birde bu ekmeklerin bekleme suresi kac gundur.
  Ismail cavusoglu
  05073187490

 4. Merhaba,
  Ben şu anda Sığacık’ta Martı Sitesindeyim. Size nasıl gelebilirim. Glutensiz ekmek çeşitlerinizden almak istiyorum. Önceden sipariş vermemiz gerekiyor mu?
  Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

 5. Merhaba. Buğday ürünlerine karşı alerjim var. Karabuğday ve glütensiz ekmek fiyatlarınızı öğrenebilir miyim? Ayrıca Datça’ya kargo ücreti ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba:) İlginiz için çok teşekkürler. Bugün duyuru göndereceğiz, sizi de listeye ekledik. Duyurumuzda detaylı bilgi yer alıyor, arzu ederseniz gelen iletiye cevap yazarak sipariş verebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz:)

 6. Merhaba.6 yaşında kızım gıda intoleransı nedeni ile gluten süt ürünleri ve yumurta kullanamıyor. Glutensiz ekmek içeriğini, fiyatını öğrenebilirmiyim.

  • Öncelikle kızınıza şifa diliyoruz:) Ekmeklerimizde gluten, süt ürünleri ve yumurta yer almıyor. Adresinizi duyuru listemize ekledik, bir sonraki üretimimiz 21-22 Ocak’ta olacak. Öncesinde göndereceğimiz “28. Üretim” başlıklı duyurumuzda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz, sonrasında duyuru almak istemezseniz listenden çıkabilirsiniz. Sağlık dileklerimizle 🙂

  • Merhaba, ilginiz için çok teşekkürler:) Kargo ile Türkiye’nin her yerine ekmek gönderiyoruz. Adresinizi duyuru listemize ekledik, bir sonraki üretimimiz 21-22 Ocak’ta olacak. Öncesinde göndereceğimiz “28. Üretim” başlıklı duyurumuzda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz, sonrasında duyuru almak istemezseniz listenden çıkabilirsiniz. Sağlık dileklerimizle 🙂

 7. ÖNCELİKLE ELLERİNİZE SAĞLIK DİLİYORUM BENDE BAĞIRSAK SENDROMUYUM YALNIZ SÜREKLİ İSHAL OLUYORUM BENDE GLÜTENSİZ EKMEK YEMEK İSTİYORUM BUNUN İÇİN NSL SİPARİŞ VEREBİLİRİM

  • Tabi, İstanbul’a kargo ile ekmek gönderiyoruz. Adresinizi duyuru listemize ekledik, bu akşam bilgi ulaşmış olur. Sağlıklı günler dileklerimizle.

 8. Merhabalar karabugday ununun glütensiz olduğunu yazmışsınız ancak Karatay hocanın söylediği bu tür buğdayda da gluten olduğu yönünde. Müşterilerinizden çölyak hastası olup da karabuğday ekmeği kullananlardan aldığınız geri dönüşler nedir paylaşabilirsiniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Gluten duyarlılığının seviyesi çok bireysel bir durum. Okuduğumuz, araştırdığımız ve çölyak hastası ekmek dostlarımızdan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz şu: sağlık açısından önemli olan gluten içeriğinin sıfır olmasından ziyade belirli bir oranı aşmaması. Karabuğday buğday/tahıl değil, dolayısıyla doğal yapısı gereği tahıl ürünlerinin içerdiği gluten proteinini içermesi mümkün değil. Şu ana kadar çölyak hastası dostlarımızın hiçbirinden sağlık açısından olumsuz geri dönüt almadık. Ancak gluten doğal bir protein ve doğada birçok ürünün içinde eser miktarlarda da olsa yaşamını devam ettiriyor.Bu yüzden biz bu konudaki sorumluluğu tamamen ekmek dostlarımıza bırakıyoruz ve aşırı hassasiyeti olanlara risk almamalarını öneriyoruz. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

  • Merhaba, web sayfamızda ürün ve fiyat listesini görebilirsiniz. Yine de adresinizi duyuru listemize ekledik, yarın göndereceğimiz duyuruda tüm detayları görebilirsiniz 🙂

 9. Selamun aleykum,
  Bir yazınızda ekmek kalıplarını tereyağı ile yağladığınızdan bahsetmişsiniz. Burada süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bir arkadaşın sorusuna ise, süt ve süt ürünü kullanmıyoruz diye cevap vermişsiniz. Yazı eski olabilir uygulamanızda değişikliğe gitmiş olabilirsiniz diye sormak istedim. Çünkü bizde de süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyet var. Ayrıca ekşi mayayı bazen harekete geçirmek için toz maya kullandığınızdan da bahsetmişsiniz bu yazınızda. Biz ekşi maya dışında doğal olmayan maya da tüketemiyoruz maalesef.
  Sorum şu; sadece ekşi maya kullanılmış ve süt-süt ürünleri içermeyen karabuğday ekmeği üretiminiz var mı? Biz de sipariş verebilmek adına bu sorularımıza cevap arıyoruz. Şimdiden teşekkürler.
  Rabbim, sağlıklı ve helal olana ulaşmak için de, üretmek için de çabalayana mükafatını verecektir inşeAllah.

  • Merhaba, maalesef yok, bu durumda ekmeklerimiz size uygun olmayacaktır. Sağlık söz konusu olduğundan risk almamak için yoğun alerjisi ve duyarlılığı olanlara kendi ekmeklerini yapmalarını öneriyoruz. Şifa dileklerimizle:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir